Standardy Ochrony Małoletnich

Stowarzyszenia Stary Ratusz w Rybniku

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez personel naszej organizacji jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem i cierpliwością oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Personel organizacji, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych naszej organizacji oraz swoich kompetencji.

Niniejsza polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc małoletniemu oraz wskazuje odpowiedzialność personelu za bezpieczeństwo dzieci korzystających z oferty edukacyjnej naszej organizacji. Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej stowarzyszenia. Są promowane wśród całego personelu, opiekunów i dzieci uczęszczających na zajęcia realizowane przez naszą organizację oraz korzystających z innych form współpracy.

Postanowienia ogólne

§ 1

1. Standardy Ochrony Małoletnich Stowarzyszenia Stary Ratusz w Rybniku zwane dalej Standardami zostały opracowane w związku z obowiązkami nałożonymi ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.

2.  Objaśnienie terminów:

a. Organizacja/stowarzyszenie – każdorazowo należy przez to rozumieć organizację pozarządową Stowarzyszenie Stary Ratusz w Rybniku.

b. Personel lub członek personelu – należy przez to rozumieć wszystkich członków naszej organizacji oraz inne osoby wykonujące pracę zarobkową, a mające kontakt z małoletnimi poprzez zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Stary Ratusz w Rybniku; w tym osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, także wolontariusz i stażysta.

b. Władzami Stowarzyszenia są osoba, organ lub podmiot, który w strukturze danej organizacji zgodnie w obowiązującym prawem i/lub wewnętrznymi dokumentami jest uprawniony do podejmowania decyzji o działaniach organizacji.

c. Dzieckiem/małoletnim jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

d. Opiekunem dziecka/małoletniego jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny (w tym rodzic zastępczy).

e. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych.

f. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu organizacji lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.

g. Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez władze stowarzyszenia członek personelu sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w organizacji.

h. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.

Rozdział II

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi a personelem Stowarzyszenia

§ 2.

1. Władze stowarzyszenia są odpowiedzialne za przygotowanie i wdrożenie Standardów w Stowarzyszeniu Stary Ratusz w Rybniku.

2. Władze stowarzyszenia zapoznają personel organizacji ze Standardami oraz odbierają od nich oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 1 do niniejszych Standardów.

§ 3.

1. Władze stowarzyszenia przed dopuszczeniem personelu organizacji do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub realizacją innych działań  regulaminowych z udziałem małoletnich lub opieką nad nimi sprawdzają personel stowarzyszenia w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym, zwanym dalej Rejestrem. Sprawdzenie dotyczy także osób poniżej 18 roku życia. Osoba figurująca w Rejestrze nie może zostać dopuszczona do ww. działalności. Dodatkowo uzyskujemy od osoby zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego lub rejestru karnego innego państwa.

2. W celu monitorowania bezpieczeństwa w naszej organizacji, poza wykonaniem obowiązku określonego w ustępie 1, Władze stowarzyszenia dokonują w każdym roku kalendarzowym sprawdzenia figurowania personelu organizacji dopuszczonego do działalności określonej w ust 1. w Rejestrze.

3. Poza sprawdzeniem figurowania osób w Rejestrze każdy osoba wchodząc w skład personelu organizacji dopuszczonego do działalności określonej w ust 1. powyżej 17 roku życia podpisuje oświadczenie, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do niniejszych Standardów.

4. W przypadku powzięcia informacji o wszczęciu wobec kogokolwiek z personelu naszej organizacji postępowania karnego o przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub przestępstwo przeciwko małoletniemu Władze stowarzyszenia niezwłocznie odsuwają taką osobę od wszelkich form kontaktu z małoletnimi.

§ 4.

1. Podstawową zasadą czynności podejmowanych przez personel organizacji w kontaktach z małoletnimi jest działanie na rzecz ich dobra. Personel stowarzyszenia traktuje małoletnich z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Personel realizując te cele działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych organizacji oraz swoich kompetencji.

2. Personel stowarzyszenia zobowiązany jest do utrzymywania profesjonalnej relacji z małoletnimi oraz każdorazowego rozważenia, czy reakcja, komunikat bądź działanie wobec małoletniego są odpowiednie do sytuacji, bezpieczne i uzasadnione.

3. W przypadku zaobserwowania sytuacji niedozwolonych pomiędzy samymi małoletnimi każdy członek personelu naszej organizacji zobowiązany jest do natychmiastowej reakcji i stosownej interwencji polegającej na powstrzymaniu eskalacji konfliktu i zachowań niedozwolonych.

4. Decyzje dotyczące konkretnego małoletniego powinny uwzględniać również bezpieczeństwo pozostałych małoletnich.

5. Personel stowarzyszenia monitoruje sytuację i dobrostan małoletnich oraz zna i stosuje zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w organizacji. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia – załącznik nr 1.

6. Personel stowarzyszenia, który ma świadomość, iż małoletni doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z małoletnim, wykazując zrozumienie i wyczucie.

§ 5.

1. Członkowie personelu stowarzyszenia w kontakcie z małoletnimi:

a) odnoszą się do małoletnich z szacunkiem i cierpliwością,

b) wysłuchują małoletnich i starają się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku,

c) nie zawstydzają małoletnich, nie lekceważą i nie obrażają,

d) nie zachowują się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby),

e) nie krzyczą, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie),

f) nie ujawniają informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej,

g) szanują prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, wyjaśniają mu to najszybciej jak to możliwe.

2. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec małoletnich w jakiejkolwiek formie. Każde, przemocowe zachowanie wobec małoletniego jest niedozwolone.

3. Nie wolno dotykać małoletnich w sposób, który mógłby zostać nieprawidłowo zinterpretowany.

4. Kontakt fizyczny z małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy.

5. Członek personelu naszej organizacji, który ma świadomość, iż małoletni doznał jakiejś krzywdy np. znęcania fizycznego, psychicznego lub wykorzystania seksualnego, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z małoletnim, wykazując zrozumienie i wyczucie.

6. Niedopuszczalne jest spanie personelu organizacji w jednym łóżku z małoletnim podczas organizacji wypoczynku bądź innej formy spędzania czasu z małoletnimi.

7. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest kontakt fizyczny członka personelu stowarzyszenia z małoletnim. Do sytuacji takich zaliczyć można:

a) pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, spożywaniu posiłków, poruszaniu się, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, pomoc małoletniemu niepełnosprawnemu w czynnościach higienicznych, spożywaniu posiłków, poruszaniu się, jeśli typ niepełnosprawności tego wymaga, a małoletni/-ego -ej opiekun wyrazi zgodę,

b) udział w prawnie dopuszczalnych działaniach, w których kontakt taki jest rzeczą zwyczajną ( np. zabawa, zajęcia edukacyjne, terapeutyczne).

§ 6.

1. Personel stowarzyszenia nie kontaktuje się prywatnymi kanałami komunikacji z małoletnimi bez wiedzy ich opiekunów.

2. Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami/ opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy).

3. Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, członek personelu musi poinformować o tym władze stowarzyszenia, a rodzice/opiekunowie prawni dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.

4. Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec członka personelu) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców/opiekunów.

Rozdział III

Zasady i procedury interwencji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka

§ 7.

1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.

2. Na potrzeby niniejszego dokumentu przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:

a. popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem),

b. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie,

c. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem).

3. Na potrzeby niniejszego dokumentu wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:

a. osoby dorosłe (personel, inne osoby trzecie, rodziców/opiekunów prawnych),

b. inne dziecko.

§ 8.

1. Personel stowarzyszenia zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia małoletnich.

2. W przypadku powzięcia przez personel stowarzyszenia podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, to ma on obowiązek poinformować o tych podejrzeniach władze stowarzyszenia oraz sporządzić notatkę służbową. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.

3. Interwencja podejmowana jest przez władze stowarzyszenia, które mogą wyznaczyć konkretną osobę do podejmowania tego rodzaju interwencji. W przypadku wyznaczenia takiej osoby jej dane (imię, nazwisko, mail, telefon) zostaną podane do wiadomości personelu organizacji.

4. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony osoby wyznaczonej do podejmowania interwencji, wówczas interwencja prowadzona jest przez władze stowarzyszenia.

5. W miarę możliwości do udziału w interwencji można zaangażować specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.

§ 9.

W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje członek personelu, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu, w następnej kolejności  wypełnia kartę interwencji – Załącznik nr 3.

§ 10.

1. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.

2. Personel stowarzyszenia posiadający informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, jest zobowiązany do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane władzom stowarzyszenia oraz uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

3. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego zgłosili opiekunowie małoletniego, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów małoletniego na piśmie oraz sporządzić kartę interwencji.

§ 11.

1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez członka personelu stowarzyszenia, to osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.

2. Władze stowarzyszenia przeprowadzają rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) małoletniego, w szczególności jego opiekunem. Władze stowarzyszenia starają się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.

3. Władze stowarzyszenia organizują spotkanie/a z opiekunami małoletniego, którym przekazują informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.

4. W przypadku gdy członek personelu stowarzyszenia dopuścił się wobec małoletniego innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, władze stowarzyszenia powinny zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać członka personelu organizacji podejrzewanego o krzywdzenie małoletniego oraz inne osoby mające wiedzę na temat zdarzenia. W sytuacji, gdy naruszenie dobra małoletniego jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności, należy rozważyć możliwość powzięcia stosownych środków dyscyplinujących.

§ 12.

1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego przez osobę nie będącą członkiem personelu organizacji, Władze stowarzyszenia przeprowadzają rozmowę z małoletnim i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) małoletniego, w szczególności jego opiekunem. Władze stowarzyszenia starają się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.

2. Władze stowarzyszenia organizują spotkanie/a z opiekunami małoletniego, którym przekazują informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb.

3. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun małoletniego zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. małoletni wielokrotnie jest nieadekwatnie ubrany do pogody, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec małoletniego należy poinformować właściwe sprawie służby, instytucje lub/i organizacje  (w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji).

§ 13.

1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego (np. na zajęciach grupowych) należy przeprowadzić rozmowę z małoletnim podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunem, a także oddzielnie z małoletnim poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunem. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne małoletniego krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.

2. Wspólnie z opiekunem małoletniego krzywdzącego należy opracować plan, celem wyeliminowania zachowań niepożądanych.

3. Z opiekunem małoletniego poddawanego krzywdzeniu należy opracować plan zapewnienia mu bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia.

4. W trakcie rozmów należy upewnić się, że małoletni podejrzewany o krzywdzenie innego małoletniego nie jest krzywdzony przez opiekuna lub inne osoby.

§ 14.

1. W przypadku, gdy wobec małoletniego popełniono przestępstwo władze stowarzyszenia sporządzają zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazują je do właściwych sprawie służb, instytucji lub/i organizacji  (np. policja, prokuratura, pomoc społeczna – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji).

2. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunem wynika, że nie jest on zainteresowany pomocą małoletniemu, ignoruje zdarzenie lub w inny sposób nie wspiera małoletniego, które doświadczyło krzywdzenia władze stowarzyszenia sporządzają wniosek o wgląd w sytuację rodziny, który kierują do właściwej sprawie instytucji lub służb.

3. Dalszy tok postępowania leży w kompetencji instytucji, o których mowa powyżej

4. Wszyscy pracownicy i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

§ 15.

1. Pomimo zastosowania procedury interwencji członkowie personelu organizacji powinni po ujawnieniu krzywdy wspierać małoletniego oraz zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały.

2. Jeżeli jest to możliwe, po ujawnieniu krzywdy, Władze stowarzyszenia mogą utworzyć grupę wsparcia dla małoletniego.

Rozdział IV

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi w sieci Internet

§ 16.

1. Jeżeli organizacja zapewnia małoletnim dostęp do urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet zobowiązana jest podejmować działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju; w szczególności należy zainstalować i aktualizować oprogramowanie zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem i filtrujące treści.

2. W miarę możliwości członkowie personelu stowarzyszenia powinni informować małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.

3. Członkowie personelu stowarzyszenia powinni stanowić nadzór nad treściami do jakich dostęp mają małoletni oraz podejmować interwencję w przypadku dostępu do treści nieodpowiednich.

4. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, członek personelu naszej organizacji tą informację przekazuje władzom stowarzyszenia, które przeprowadzają działania zabezpieczające małoletnich przed dostępem do treści, które mogą stanowić dla nich zagrożenie, w razie konieczności kontaktują się z przedstawicielstwem partnera danego projektu. 

Rozdział V

Zasady udostępniania i ochrony wizerunku małoletniego

§ 17.

1. Nasza organizacja uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2. Dane osobowe małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w Ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych):

a) personel ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem,

b) dane osobowe małoletniego są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.

3. Personelowi organizacji nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.

4. Upublicznienie przez personel wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka. Dobrą praktyką jest również pozyskiwanie zgód samych dzieci.

6. Pisemna zgoda, o   której mowa w ust. 5, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie internetowej stowarzyszenia w celach promocyjnych).

 7. W celu uzyskania zgody, o której mowa wyżej, personel organizacji może skontaktować się z opiekunem dziecka, by uzyskać zgodę na nieodpłatne wykorzystanie zarejestrowanego wizerunku dziecka i określić, w jakim kontekście będzie wykorzystywany, np. na stronie internetowej stowarzyszenia. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.

§ 18.

Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

Rozdział VI

Uwzględnienie małoletnich ze specjalnymi potrzebami

§ 19.

1. Każdorazowo członek personelu organizacji zarządzający działaniem lub projektem edukacyjnym jest zobowiązany zidentyfikować małoletnich ze specjalnymi potrzebami, w szczególności poprzez rozmowy/konsultacje z opiekunami małoletnich ze specjalnymi potrzebami.

2. Po zidentyfikowaniu specjalnych potrzeb członek personelu organizacji zarządzający działaniem lub projektem edukacyjnym jest zobowiązany do wprowadzenia odpowiednich modyfikacji do planowanych aktywności i powiadomienia o tym Władz stowarzyszenia.

3. Modyfikacje powinny zapewniać, że wszystkie osoby małoletnie mogą w pełni uczestniczyć w zajęciach i aktywnościach, zgodnie ze swoimi możliwościami.

4. Członek personelu organizacji zarządzający działaniem lub projektem edukacyjnym ma obowiązek monitorowania wdrażania modyfikacji oraz informowania o ich skuteczności Władz stowarzyszenia.

Rozdział VII

Zasady aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za przygotowanie personelu organizacji do ich stosowania

§ 20.

Władze stowarzyszenia zobowiązane są co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny Standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.

§ 21.

1.Władze stowarzyszenia wyznaczają osobę odpowiedzialną za przygotowanie personelu organizacji do stosowania Standardów (zwana dalej Osobą Odpowiedzialną).

2. Osoba Odpowiedzialna monitoruje realizację Standardów, reaguje na ich naruszenie oraz koordynuje zmiany w Standardach prowadząc równocześnie rejestr zgłoszeń i proponowanych zmian.

3. Personel stowarzyszenia może przekazywać swoje uwagi, proponować zmiany względem uregulowań zawartych w Standardach do Osoby Odpowiedzialnej oraz zgłaszać incydenty naruszania Standardów.

4. Wszelkie uwagi, proponowane zmiany i incydenty w zakresie naruszania Standardów Osoba Odpowiedzialna przekazuje Władzom Stowarzyszenia.

5. Wszelkich zmian w Standardach dokonują Władze Stowarzyszenia.                                                          

Rozdział VIII

Zasady udostępniania Standardów do zapoznania się z nimi i ich stosowania

§ 22.

1. Standardy są dokumentem ogólnodostępnym w szczególności dla personelu stowarzyszenia, małoletnich i ich opiekunów.

2. Opiekunowie małoletnich zostają zapoznani ze Standardami. Opiekunowie składają oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów.

3.W oparciu o niniejsze Standardy Władze stowarzyszenia opracowują skróconą wersję Standardów zawierającą informacje istotne dla małoletnich. Skrócona wersja Standardów stanowi Załącznik nr 5.

Rozdział IX

Postanowienia końcowe

§ 23.

1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

2. Ogłoszenie następuje w sposób dostępny dla personelu organizacji, dzieci i ich opiekunów, w szczególności poprzez zamieszczenie na stronie internetowej: www.staryratusz.org.pl


Załącznik nr 1

miejscowość i data

OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH STOWARZYSZENIA STARY RATUSZ W RYBNIKU

Ja ……………………………………………………………….. oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich Stowarzyszenia Stary Ratusz w Rybniku oraz zobowiązuję się do ich stosowania i przestrzegania.

……………………………………………………

podpis


Załącznik nr 2

……………………………………

miejscowość i data

OŚWIADCZENIE

……………………………………………………………………………….. legitymująca/y się dowodem osobistym o nr …………………………….. , nr PESEL …………………………… oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności lub przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy oraz nie toczyło się przeciwko mnie żadne postępowanie karne (w tym postępowanie przygotowawcze), ani dyscyplinarne w tym zakresie.

……………………………………………………

podpis


Załącznik nr 3

KARTA INTERWENCJI

1. Imię i nazwisko małoletniego …………………………………………………………

2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) …………………………………………………..

3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia ……………………………………………………

4. Działania podjęte wobec małoletniego ( np. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny, inny rodzaj interwencji) …………………………………………………………

5. Ustalenia planu pomocy (jeśli dotyczy) ……………………………………………………..

6. Spotkania z opiekunem małoletniego ………………………………………………………..

7. Dane dotyczące interwencji (nazwa i adres organu, do którego zgłoszono interwencję) …………………………………………………………

8. Wyniki interwencji …………………………………………………………

 9. Działania podjęte wobec krzywdzącego ………………………………………………….


……………………………………

miejscowość i data

OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ ZE STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH STOWARZYSZENIA STARY RATUSZ W RYBNIKU

………………………………………………………………. oświadczam, że zapoznałam/em się ze Standardami Ochrony Małoletnich Stowarzyszenia Stary Ratusz w Rybniku.

……………………………………………………

podpis


Załacznik nr 5

Standardy Ochrony Małoletnich
(wersja skrócona)
Stowarzyszenie Stary Ratusz w Rybniku

  1. Masz prawo do:
    • życzliwego kontaktu z poszanowaniem granic osobistych,
    • otrzymywania zrozumiałych informacji,
    • nietykalności cielesnej,
    • tolerancji i szacunku,
    • ochrony swoich danych.

    REAGUJ!
    Zawiadom członka lub pracownika naszej organizacji, jeżeli doświadczyłeś lub byłeś świadkiem niedozwolonych zachowań ze strony koleżanek/kolegów lub osób dorosłych.
  2. Zachowania niedozwolone:
    • stosowanie agresji i przemocy fizycznej, słownej, psychicznej oraz seksualnej,
    • naruszenie nietykalności osobistej,
    • obrażanie, upokarzanie, lekceważenie i zawstydzanie, używanie wulgaryzmów, obraźliwe gesty, niestosowne żarty, niestosowne wypowiedzi, zmuszanie do podejmowania niewłaściwych działań,
    • dyskryminacja ze względu na stan zdrowia, potrzeby rozwojowe i edukacyjne, możliwości psychofizyczne, seksualność, orientację seksualną, pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne i światopogląd.

    GDZIE MOŻESZ SZUKAĆ POMOCY?
    • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 bezpłatny, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godz. na dobę
    • Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli:
    800 080 222 bezpłatna, czynna 7 dni w tygodniu, 24 godz. na dobę
    • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 bezpłatny, czynny w każdą środę i czwartek w godz. 17.00–19.00
    • Telefon alarmowy: 112
    • Policja: 997
    • Koordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich w Stowarzyszeniu:
    Anna Grabowska-Rogus
    Anngra117@wp.pl lub tel. 508 667 919.